جراحی بینی شکسته

جراحی بینی شکسته

 

جراحی بینی شکسته شده چطور انجام میشود و دارای چه نوع جراحی هایی است ؟در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر در این رابطه اطلاعات به دست آورید.

شکستگی بینی به هر گونه شکاف یا شکستگی در ناحیه استخوانی بینی را میگویند.معمولا این اتفاقات در نتیجه عوامل خارجی ممکن است رخ دهند.رایج و شایع ترین علت شکستگی بینی، ضربه به صورت در زمان مجادله، تصادف، افتادن و ضربه درهنگام ورزش است.شکستگی بینی اغلب به عنوان شایع ترین نوع شکستگی اعضای بدن در ایران ودر کشور های دیگر مطرح است و طی مطالعاتی اثبات شده که شکستگی بینی تقریبا نیمی از همه صورت به حساب می آید.

انواع جراحی بینی شکسته

انواع مختلفی در رابطه با شکستکی های بینی وجود دارد . در صورت عدم رسیدگی، این شکستگی ها می تواند در تنفس مشکلاتی را ایجاد کند.شکستگی ها می توانند در هر کجای دماغ “هرم استخوانی” بینی ایجاد شوند.

شکستگی های Greenstick در امتداد دو طرف استخوان بینی معمولا اتفاق می افتد. این اتفاقات اغلب در کودکان رخ می دهد، که استخوان های آنها در حال رشد هستند و بسیار نرم و انعطاف پذیر میباشد. نوع سنگین تر شکستگی باعث تغییر شکل دانه بندی و رنگ بینی می شود. این وضعیت باعث می شود که چهره داوطلب جراحی بینی شکسته تغییر به صورت مشخصی داشته باشد و این می تواند منجر به آسیب شدید چهره شود. در این موارد شکستگی، جراح از بافت استخوان قسمت دنده فرد  یا غضروف برای بازسازی پل و سپتوم استفاده می کند.

نوع دیگری از شکستگی بینی به نام خرد شدن بینی هم وجو دارد زمانی که یک استخوان به بیش از دو قطعه شکسته است. برای تعمیر شکستگی بینی خرد شده، یک جراح بینی، استخوان های بینی را برمیدارد و هر انسدادی استخوانی اضافی را که باعث آسیب جدی می شود، حذف می کند. این نوع شکستگی شایع ترین شکستگی فیزیکی میباشد و در بیماران مسن با استخوان های شکننده بیشتر اتفاق می افتد.

جراحی بینی شکسته

زمانی که شکستگی بینی در مسابقات و یا به دلیل ضربه بر اثر یک نیروی خارجی ایجاد شود می گویند شکستگی بیینی اتفاق افتاده است.

زمانی که بینی شما می شکند از داخل بینی و خارج بینی به تورم و درد و قرمزی منجر میشود  درد بسیار زیادی را باید تحمل کنید که در اکثر مواقع به عمل بینینیاز خواهید داشت.در این مواقع هم غضروف و هم استخوان بینی  ضربه دیده هستند و دچار آسیب شده اند.نفس کشیدن برای فرد بیمار مشکل است چرا که تورم و لخته خون احتمالی شما را بسیار اذیت میکند.

علائم شکستگی بینی

معمولا آسیب به بینی دارای تورم و قرمزی و درد همراه است. سابقه شکستگی بینی ها نشان می دهد که شکستی استخوان منجر به آن می شود.

علائمی که نشان می دهند بینی یک فرد شکسته است میتواند شامل موراد زیر باشد :

دردناک بودن بینی زمانی که به آن دست زده شود.
تورم بینی یا صورت
کبودی بینی
کبودی زیر چشم
تغییر شکل بینی
خونریزی بینی

مراقبت های پزشکی برای بینی شکسته

اگر یکی از موارد زیر رخ دهد فورا باید با پزشک خود  تماس فوری بگیرید

درد یا تورم در ۳ روز از بین نرود
• بینی کج به نظر برسد.
• بعد از اینکه ورم از بین رفت، نتواند از طریق بینی تنفس کند.
• خونریزی بند نیاید

 

برخی از جراحی های ساده را می توان در مطب دکتر انجام داد.

دکتر، استخوان های شکسته را در محل خود بینی قرار خواهد داد
ابزار مخصوصی برای بیهوشی و جراحی بینی شکسته  مورد استفاده قرار میگیرد
مواد بیهوشی  به بینی شما ممکن است تزریق شود  یا در مجرای بینی قرار گیرند.
جراحی های دیگر  هم ممکن است در جراحی انجام شود
جراحی بینی شکسته  سخت و پیچیده است و شامل بازسازی استخوان های بینی و بافت های اطراف آن می شود.
بیهوشی وریدی(IV) اغلب به کار برده میشود
شکستگی های ساده که مشکلات زیادی را به وجود نمی آورند نیازی به جراحی بینی شکسته  ندارد
پزشک بهترین برنامه درمان را به شما پیشنهاد میدهد

روش درمانی دیگر برای بینی شکسته

اگر یک بینی شکسته شود، از چیزهایی که بر روی بینی قرار داده می شوند، از جمله عینک طبی و عینک آفتابی، به طور جدی پرهیز کنید.

سعی نکنید خودتان بینی شکسته را درمان کنید. برای کاهش تورم و التهاب به طور مرتب از یخ استفاده کنید.

نکاتی درمورد جراحی بینی شکسته

حدود ۳-۵ روز پس از این که تورم بینی برطرف شود، فرد باید به پزشک گوشو حلق و بینی (ENT)، جراح دهان و فک و صورت (OMFS) یا جراح پلاستیک به صورت حضوری مراجعه نماید

پیگیری ها را نباید به تاخیر بیاندازید.، به خصوص بیشتر از ۷-۱۰ روز، امکان دارد شکستگی باعث ایجاد تغییر حالت در شکل استخوان بینی شود.

 

http://debra.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *